Szukaj na tym blogu

wtorek, 27 lutego 2018

Co to jest startup ? Jakie firmy określamy mianem startupu ?

startap co to jest


Startup to pojęcie opisujące niedawno założoną firmę z innowacyjnym pomysłem biznesowym i o dużym potencjale wzrostu.

Angielski termin startup opisuje bardzo młode przedsięwzięcie biznesowe znajdujące się w pierwszym cyklu rozwoju przedsiębiorstwa. Myśląc o startupie, pierwsze pojawiające się skojarzenie to wizerunek założycieli rozwijających swoje pomysły nocami w niepozornych garażach, by jak najszybciej wprowadzić je na rynek. Mimo, że skojarzenie to wydaje się na nieco banalne, jest w nim dużo prawdy. Na początku każdego udanego startupu prawie zawsze jest innowacyjny pomysł i niskie zasoby finansowe.

Sam wiek danego biznesu nie decyduje jednak o tym, że dana firma może się określać mianem startupu. Przecież nowo założonej piekarni na rogu ulic nie nazwiemy startupem, nieprawdaż ?
Ważną cechą startupu jest stopień innowacyjności, którym twórcy pragną zaskoczyć i przekonać rynek. Czymże byłaby branża startupowa bez ciągłego poszukiwania tej nowej "big" idei ?

W optymalnym przypadku startupy mają ponadprzeciętny potencjał wzrostu, czyli tzw. skalowanie - znacznie większy niż wspomniana wcześniej piekarnia na rogu. I właśnie to robi różnicę.

Stworzenie udanego startupu wymaga oprócz innowacyjnego pomysłu opracowania skalowalnego modelu biznesowego oraz wypracowania biznesplanu. Niezbędne jest również pozyskanie kapitału inwestycyjnego. Wprawdzie dobre pomysły są zazwyczaj warte fortunę, to jednak zapewnienie finansowania sprawia największy kłopot przedsiębiorcy. Ze względu na to, że w większości przypadków dostępny jest jedynie niski kapitał początkowy, wiele startupów stara się jak najszybciej rozwinąć działalność. Dla zwiększenia własnej kapitalizacji często decydują się na kapitał wysokiego ryzyka. Alternatywnym podejściem jest bootstrapping - koncepcja polegająca wyłącznie na własnym finansowaniu - niewielka część startupów może sobie jednak na nią pozwolić.

Startupy przechodzą przeważnie cztery fazy rozwoju :
  • Etap początkowy - faza wczesnego finansowania, w której niezbędny jest zastrzyk kapitału w celu wdrożenia koncepcji biznesowej oraz oceny, czy produkt ma szanse na pozytywne przyjęcie przez rynek. Ten temat powinien być ujęty w biznesplanie.
  • Faza rozruchu - rozpoczyna się wraz z zarejestrowaniem firmy i obejmuje stworzenie dojrzałego produktu i wprowadzenie go na rynek. Głównym zadaniem jest utworzenie kanałów dystrybucji, zapewnienie ciągłości produkcji oraz realizacja kampanii marketingowych.
  • Faza wzrostu - w tej fazie na pierwszy plan wysuwa się jak najszybsza penetracja rynku poprzez ukierunkowany rozwój sprzedaży.
  • Faza ekspansji - w momencie, gdy już wiadomym jest, że model biznesowy się sprawdził, można dokonać ekspansji np. poprzez dalszy rozwój oferowanych produktów lub usług, a także przez rozbudowanie systemów dystrybucji.
Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą domen zawierających pojęcie startup w nazwie :Posiadam również wiele domen, które mogą posłużyć jako adres internetowy dla innowacyjnego pomysłu biznesowego - zachęcam do przejrzenia alfabetycznie posegregowanej oferty.


Inny ciekawy i innowacyjny temat to kryptowaluty - zapraszamy tutaj.
Brak komentarzy: