Szukaj na tym blogu

czwartek, 22 lutego 2018

Wycena domen : jak wyceniać i sprzedawać domeny ?

wartosc domeny internetowej ocenic

Jeśli rozważasz wylicytowanie nowej domeny lub chcesz umieścić swoją domenę na sprzedaż powinieneś wiedzieć, ile jest warta. Pamiętaj, że prawdziwą wartością każdej domeny jest to, ile zapłacą za nią kupujący.  
Jeśli masz domenę na sprzedaż, możesz zażądać dużej kwoty, ale dopóki nie znajdziesz nikogo, kto zapłaci tę cenę, kwota ta nie będzie wartością domeny, a jedynie kwotą, którą ty chciałbyś otrzymać.

W sieci istnieje wiele witryn służących do wyceniania domen internetowych. Wiele osób sprzedających nazwę domeny na początek odwiedza właśnie strony automatycznie wyceniające domeny. Jest to dobry sposób, by uzyskać bardzo ogólną wycenę i otrzymać punkt zaczepienia, na którym możemy oprzeć nasze wyobrażenie odnośnie ceny, jakiej można oczekiwać przy sprzedaży danej domeny.
Te wyceny są jednak jedynie hipotetycznymi wyliczeniami, nie dają żadnej gwarancji, że domena sprzeda się właśnie za wskazaną cenę. Dla sprzedającego kuszące może być zawierzenie tej stronie wyceny, która wskazuje najwyższą wartość, nabywca będzie sugerował sie stroną wskazującą najniższą kwotę, by wydać jak najmniej pieniędzy.
Warto przy okazji również zwrócić uwagę na fakt, iż zagraniczne portale wyceniające domeny zwykle podają nieadekwatne wartości ze względu na nieuwzględnienie w swoich algorytmach czynników istotnych dla lokalnego rynku, z którego pochodzi dana domena.

Co zatem sprawia, że domena staje się wartościowa ? 

Istnieje kilka czynników mających wpływ na wartość domeny. Większość osób chcących kupić domenę szuka takiej, która już funkcjonowała, bądź nadal funkcjonuje w sieci, co przekłada się na ilość odsłon i potencjalnych klientów. 
Witryna, która jest już sprawdzona, nawet jeśli zmieni właściciela, przeniesie przynajmniej jakąś część poprzednich użytkowników automatycznie do nowego nabywcy.

Oto niektóre rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy próbie wyceny domeny:

- Długość domeny: zazwyczaj im krótsza jest domena, tym więcej kosztuje. 
- Ile słów zawiera domena : podobnie jak w przypadku długości, domena z jednym słowem jest najcenniejsza.
- Jak długo domeny były aktywne: Domeny, które od dłuższego czasu są w obiegu, mają lepsze wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach, a to zwiększa ich wartość. Jednak większość witryn, które są już od dłuższego czasu aktywne, nie jest na sprzedaż, więc przekonanie właściciela do ich zbycia może wymagać zaangażowania jeszcze większej sumy pieniędzy. 

- Pisownia i użyte słowa: Domena, która jest powszechnym słowem (lub wyrazami) i ma pisownię, która jest łatwa do napisania i zapamiętania, będzie kosztować więcej. 
- Rozszerzenie domeny: najlepszym rozszerzeniem domeny na polskim rynku jest rozszerzenie .pl . Dana nazwa z rozszerzeniem .pl będzie kosztować więcej, niż ta sama nazwa w rozszerzeniu .com.pl

Istnieją jednak również czynniki, których nie da się bezpośrednio zdefiniować. Domena może zawierać pojęcia lub połączenia słów, które w danym czasie sa pożądane i często wyszukiwane i to właśnie będzie czynić ją bardzo wartościową.
Ponadto może się zdarzyć, że dla wybranego nabywcy bardzo atrakcyjne będzie właśnie to jedno konkretne pojęcie, które tworzy daną domenę. W takim przypadku będzie on gotów zapłacić znacznie większą kwotę, niż mogłoby to wynikać z innych czynników wyceny.

Co można zrobić, by zwiększyć wartość swojej domeny ?

Odpowiedź jest prosta: zdobądź więcej odwiedzających witrynę działającą pod daną domeną. Im bardziej popularna jest Twoja witryna, tym cenniejsza stanie się domena.


- Przeprowadź optymalizację SEO
Jeśli Twoi klienci znajdą witrynę w wyszukiwarce, odwiedzą ją częściej. 
- Zadbaj o więcej wartościowej treści
Im więcej treści masz w swojej witrynie, tym więcej stron masz dostępnych dla potencjalnych odwiedzających. 
- Zareklamuj swoją witrynę poprzez odpowiedni target marketing, by trafić z daną domeną do jak największej liczby osób mogących być nią zainteresowanych.
 
Istnieje również kilka czynników, na które nie masz wpływu i których
zmienić nie możesz, a także takich, które wymagają jedynie Twojej cierpliwości i upływu czasu by zwiększyć wartość domeny.


- Wiek domeny: im starsza domena, tym więcej będzie warta, jednak jedynym sposobem na poprawę tej wartości jest utrzymanie domeny przez długi okres czasu. 
- Użyteczność domeny: domeny trudne do przeliterowania, zawierające znaki specjalne lub wyjątkowo długie będą mniej atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy, a co za tym idzie mniej warte. Oczywiście posiadasz już daną domenę, więc nie możesz aktualnie tego zmienić.
- Rozszerzenie domeny: Podobnie jak użyteczności domeny, nie jesteś w stanie zmienić rozszerzenia posiadanej domeny.Jak zwiększyć widoczność własnej witryny w sieci dowiesz się przechodząc tutaj.


wyceny domeny internetowej jak dokonac
 Brak komentarzy: