Szukaj na tym blogu

sobota, 28 kwietnia 2018

Różnica między Inbound Marketing a Content Marketing - wyjaśniamy !

content inbound marketing czym sie roznia


Czy zdarzyło Ci się pogubić w tych wszystkich nowych pojęciach wokół tematu MARKETING ?
W tym artykule wyjaśnimy czym różnią się zyskujące z roku na rok coraz większą grupę zwolenników Inbound Marketing i Content Marketing.


Czym jest Inbound Marketing ?

Klienci, gdy są zajęci swoimi sprawami, niekoniecznie mają ochotę oglądać reklamy przerywając wykonywane czynności. W takich sytuacjach wręcz odczuwają je jako irytujące. 
Jeśli jednak szukają czegoś samemu z własnej inicjatywy, prawdopodobieństwo tego, że zainteresują się informacjami danej firmy jest zdecydowanie większe. W dzisiejszych czasach potencjalny klient szuka bardzo wielu informacji, zanim zdecyduje się na zakup danego produktu. W wyszukiwarce Google dzień w dzień odnotowuje się 3,5 miliarda zapytań.

Inbound Marketing to kompletny proces marketingowy uwzględniający kwestie tego, jak potencjalny klient informuje się na temat produktów i w jaki sposób dokonuje ich zakupu.

Inbound Marketing zachęca użytkowników szukających informacji w sieci do odwiedzenia strony internetowej przedsiębiorstwa i stara się pozyskać jak najwięcej kontaktów od odwiedzających. Kontakty te są w dalszym etapie pielęgnowane i kwalifikowane, by ostatecznie można było przekształcić je w klientów firmy.

W przeciwieństwie do reklamy tradycyjnej nie jest wywierana presja na konsumencie, Inbound Marketing stara się raczej przyciągnąc go oferowaną treścią. Dopiero po zainteresowaniu go oferowanymi informacjami i zdobyciu jego zaufania, prezentowana jest oferta - wtedy, gdy potencjalny klient jest już gotowy do zakupu.

Inbound Marketing łączy wiele metod marketingowych, takich jak Social Media Marketing, Email Marketing, czy też Content Marketing. Ważne jest zrozumienie, że Inbound Marketing to kompletny proces począwszy od uzyskania uwagi konsumenta, aż po zdobycie go jako klienta.


Co rozumiemy pod pojęciem Content Marketing ?

Content Marketing to strategiczne podejście marketingowe skoncentrowane na tworzeniu i rozpowszechnianiu wartościowych, istotnych i spójnych treści w celu przyciągnięcia i utrzymania jasno zdefiniowanej grupy docelowej, a także w celu zwiększenia zyskowności działań klientów.

Co się rzuca w oczy to fakt, że w przypadku Content Marketingu mówimy o strategicznym PODEJŚCIU bez określenia początku i końca, inaczej niż by miało to miejsce w przypadku PROCESU, gdzie początek i koniec są zdefiniowane. Celem oczywiście jest zdobycie nowego klienta. Content Marketing ma zatem identyczny cel nadrzędny jak Inbound Marketing, ale cechuje się brakiem strukturalnego procesu.

W praktyce oznacza to, że Content Marketing dąży do budowania świadomości u odbiorców. Cele ekonomiczne odgrywają pewną rolę, ale nie są realizowane tak konkretnie, jak w przypadku Inbound Marketingu.


Inbound Marketing idzie o krok dalej 

To, co łączy Inbound Marketing i Content Marketing, to skupienie się na interesach i potrzebach odwiedzających. Obie metody nie stanowią przerywnika, jak w przypadku tradycyjnej reklamy. Oba rodzaje marketingu mają na celu budowę długotrwałych relacji między klientami, a firmą.

Content Marketing buduje relacje z odbiorcą poprzez dobrą treść. Inbound Marketing idzie o krok dalej. Jego celem jest generowanie danych kontaktowych użytkowników za pomocą wezwania ich do konkretnego działania (n.p. poprzez pobranie dokumentu PDF z użytecznymi informacjami ), a następnie wykorzystanie uzyskanych danych kontaktowych do dalszej kwalifikacji i ostatecznie do osiągnięcia celu finalnego, czyli zdobycia klienta. Metoda jest również wykorzystywana dalej w sprzedaży, wtedy mówimy o Inbound Sales. 

Content Marketing jest zatem wstępnym etapem ukierunkowanym na tworzenie i dystrybucję treści. W corocznej ankiecie State of Inbound przepytano ekspertów ds. marketingu i sprzedaży odnośnie związku między tymi dwiema praktykami marketingowymi: prawie sześciu na dziesięciu ekspertów postrzega content marketing jako część marketingu przychodzącego. Tylko 10% widzi to odwrotnie.

Reasumując - Content Marketing jest ważną częścią Inbound Marketingu w tym samym stopniu co strona internetowa firmy, prowadzony przez nią Email Marketing, pielęgnacja leadów, Video Marketing, SEO czy też inne taktyki  stanowiące elementy zintegrowanej koncepcji marketingowej.


Co to są leady sprzedażowe i jak je generować dowiesz się klikając w ten link .
Brak komentarzy: