Szukaj na tym blogu

niedziela, 6 maja 2018

Jak sprawdzić do kogo należy adres IP ?

jak sprawdzic do kogo nalezy adres ip strony internetowej

Przestrzeń adresowa IP jest obecnie zarządzana globalnie przez różne organizacje: 

- RIPE NCC
- ARIN
- APNIC
- AFRINIC
- LAPNIC

W przypadku obszaru europejskiego odpowiedzialność ponosi RIPE NCC. Poprzez zapytanie whois RIPE NCC (whois.ripe.net <adres IP>) możesz znaleźć właściciela lub administratora (Admin-C) wyszukiwanej sieci.

Jeśli po wpisaniu zapytania nie otrzymasz wyniku oznacza to, że sieć której szukasz nie jest zarządzana przez RIPE NCC, lecz przez którąś z pozostałych instytucji : ARIN, APNIC, AFRINIC lub LAPNIC.

Hosty whois dla tych organizacji to odpowiednio:
- whois.arin.net
- whois.lacnic.net
- whois.apnic.net
- whois.afrinic.net

Na stronie internetowej IANA znajdziesz listę wyszczególniającą, które z bloków IP przypisane są do jakich odbiorców. W wielu przypadkach pomoże ci to ustalić, z którą z powyższych organizacji powinieneś się skontaktować, by ustalić interesujący Cię adres IP.
Dla przykładu adresy zaczynające się od 193, 194 lub 195 należą do obszaru zarządzania RIPE NCC. W przypadku innych adresów IP zaczynających się od 128 do 172, ustalenie takie nie będzie możliwe, ponieważ tutaj wybrane podbloki zostały przypisane do różnych lokalizacji.

Bazy danych whois są również dostępne za pośrednictwem interfejsu internetowego:
AFRINIC Whois: https://www.afrinic.net/

Już wkrótce kolejne informacje i porady związane z domenami internetowymi - aby być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera po prawej stronie witryny.

Jeśli interesuje Cię, jakiego rodzaju domeny wyróżniamy, kliknij tutaj.Brak komentarzy: