Szukaj na tym blogu

piątek, 16 marca 2018

Co to jest domena numeryczna i co czyni ją wartościową ?


domeny numeryczne jakie to domeny

Zacznijmy od podstawowej definicji - domena numeryczna to domena składająca się wyłącznie z liczb. Zgodnie z tą wykładnią b1234.pl NIE jest domeną numeryczną, mimo że w dużej mierze składa się z cyfr. Domena numeryczna NIE zawiera również myślników ani innych znaków dodatkowych. Przykładami domen numerycznych są 012.pl, 3481.com.pl lub 9476295.eu, jednak z punktu widzenia wartości domeny przyjąć można, że krótsze domeny lub takie bedące ogólnie kojarzonym ciągiem cyfr są najbardziej pożądane. 
Domenami numerycznymi - szczególnie z rozszerzeniem .com - od lat najbardziej interesują się chińscy inwestorzy i to właśnie te rozszerzenia osiągają niejednokrotnie zawrotne kwoty sprzedaży na rynku wtórnym. 

Zasady wyceny :

1.Krótsza jest lepsza -  jest to najbardziej oczywista reguła - domena dwucyfrowa np. 45.pl będzie zazwyczaj bardziej wartościowa niż 453.pl, która z kolei będzie cenniejsza niż 4533.pl. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły i dla przykładu domena 9999.pl może być bardziej wartościowa niż 617.pl

2. Powtarzające się cyfry - domena 66.pl będzie bardziej pożądana niż 28.pl

3. Sekwencje - Skoro dwie powtarzające się liczby są wartościowe, to trzy lub więcej zsekwencjonowanych liczb również uważać można za bardzo wartościowe.
Kilka kombinacji, takich jak 123.pl 234.pl 345.pl może zapewnić większy zysk niż przypadkowo wybrane trzy cyfry typu 816.pl . Sekwencje są poprostu łatwiejsze do zapamiętania.

4. Cyfra 0 na początku domeny obniża jej potencjalną wartość o około 20-40%

5. Cyfra 0 na końcu domeny może znacznie zwiekszyć jej wartość, gdyż liczby kończące sie na 0 są łatwiejsze do zapamiętania np. 100.pl 12000.pl

6. Prawo Benforda mówi, że niższe liczby są zazwyczaj częstsze w rozkładach numerycznych np. w spisach adresów. Potencjalna firma raczej wybierze do swojej nazwy liczbę 12 niż 85 . Ten fakt ma bezpośredni związek z cenami domen zawierających takie liczby.

7. Rozpatrując domeny .com i potencjalnych inwestorów z Państwa Środka można przyjąć, że domeny zawierające cyfrę 8 będą bardzo pożądane, te zawierające cyfrę 4 znacznie mniej. Wynika to z chińskich tradycji i przekonań ludowych związanych ze szczęściem, bogactwem z jednej strony i nieszczęściem i biedą z drugiej. Również cyfry 6 i 9 mogą mieć pozytywny wpływ na cenę domeny, jeśli potencjalnym kupcem będzie Chińczyk.

8. Poszukuj domen, których ciągi cyfr coś oznaczają, nie ograniczaj się tu jedynie do własnego kraju i kultury.

9. Cenne są wzorce. Pisałem już o tym, że powtarzające się numery, takie jak 333.pl i sekwencje takie jak 345.pl mogą być bardzo cenne. Ale inne wzory również - ABBA (która jest nie tylko szwedzkim pop-bandem, ale także wzorcem 1331.pl)

10. Największą wartość i najwyższe kwoty transakcji rejestrują domeny .com , .net , .cc i .cn ze względu na zainteresowanie nimi inwestorów chińskich.

Jeżeli szukasz odpowiedniego rejestratora dla swoich domen przejdź tutaj.
Brak komentarzy: